Hediye ve Zerafet

Hediye ve Zerafet
Kategori: Blog Tarih: 04.12.2014 Okunma: 1092

Yeni yılın yaklaşmasıyla hediye verme  konusu çoğu kişinin gündemine  yerleşti.
Hediye vermek bir eylemdir. Bu anlamlı ve mutluluk verici eylemin psikolojisi çok önemlidir. Çoğu kişi hediye verirken ve verilen bir hediyeyi kabul ederken zorlanır. Hediye verirken ve alırken  zarafeti yakalayabilmek önemlidir. Hediye vermek aynı zamanda almak demektir. Hediye verdiğiniz kişiyi mutlu görünce mutlu olmaktır.
Hediye vermek aynı zamanda bir iletişim yaratır. Bu bir sosyal iletişimdir. Karşımızdakine 
duygularımızı anlatmamıza, borcumuzu ödememize, kişilerin içinde bulunduğu gruplarda
pozisyonlarını belirlemelerine yardımcı olur.
Verdiğimiz hediye kadar nasıl verdiğimiz de önemlidir. Hediyeyi zerafetle vermek ve almak çok önemlidir.
Kimileri hediye kabul ettiğinde başkalarının altında kalma duygusundan hoşlanmaz. İçini ister
istemez bir zayıflık duygusu kaplayabilir. Bu tip kişiler “Ben buna değmem  niye bana bu kadar iyi davrandı?” diye düşünerek “Ben şimdi buna nasıl karşılık vereceğim, bu hediyenin altında kalmamak için ne yapmalıyım?” şeklinde endişelenir.
Bu durumda düşüncelerimizi tekrar gözden geçirerek, zarafetle bir hediyeyi kabul etmek, esasen almak değil, tam tersine bir başkasına mutluluk yaşatmak olarak düşünmelidir. Sizin göstereceğiniz zarafetin, size hediyeyi veren kişiyi mutlu edeceği unutmamalıdır.
Hediye verme eyleminde, hediyenin arkasındaki gerçek niyet önemlidir. Kimileri gerçekten müteşekkir olma duygusunu yoğun şekilde hisseder. Onlar için hediye vermek, kendi 
duygularını ifade etmenin bir yoludur.
Müteşekkir olma duygusu insanın vahşi doğasından kurtulup, zarafete adım atmasında çok önemli bir yere sahiptir. Araştırmalar göstermiştir ki, müteşekkir olabilen insanlar düzenli olarak daha yüksek düzeylerde olumlu duygulardan bahseder.

Bolidya.com Tüm Hakkı Saklıdır. © 2014 - 2017. Design By Serbay Interactive